Producent wyrobów z mosiądzu : klamek, karniszy, kołatek, pochwytów, akcesorii meblowych
home
Artykuł Oknonet
Red. Łukasz Pietrzykowski
Tytuł: Aby drzwi miały duszę...

Wstęp: "Diabeł tkwi w szczegółach" mówi stare polskie porzekadło. W drzwiach i oknach takim szczegółem są klamki i to od ich wzoru zależy czy drzwi mają wygląd zabytkowych.

 

 

 

Na ostatnich targach Budma w styczniu tego roku nasza redakcja odwiedziła stoisko manufaktury  Klamex. Wizyta nie była długa, musieliśmy odwiedzić wiele innych miejsc. Jednakże było coś na tym stoisku co sprawiło, że nie mówiliśmy: "odwiedziliśmy firmy produkujące klamki w tym i firmę Klamex", ale mówiliśmy, że: "były firmy produkujące klamki i KLAMEX".

 

Rzeczywiście klamki stylowe od producenta z okolic Józefowa wyraźnie się różnią od innych. Nie są one wytworem, które produkują tylko bezduszne maszyny. Wszystkie klamki mosiężne są tworzone na zamówienie i stanowią małe dzieło sztuki. Nasuwa się wręcz pytanie czy ma się jeszcze do czynienia z przemysłem, czy już z rzemiosłem.

W odbytej w maju rozmowie z Panem Zenonem Oliszewskim, szefem Klamexu, znalazłem kilka wskazówek by znaleźć odpowiedź na te pytania. Firma istnieje  od ponad 40 lat i zajmuje się od samego początku artystycznymi odlewami. Skąd wziął się pomysł na taką produkcję? Odpowiedź Pana Zenona była jednoznaczna: "Od zawsze interesowały mnie stare rzeczy". Dowodem na to może być odwiedzanie przez właściciela giełdy staroci. Takie wizyty dostarczają inspiracji do tworzenia nowych zdobionych klamek i karniszy. W zakładzie są również produkowane klamki retro, klamki ozdobne, oraz wszelkiego radzajju klamki z mosiądzu oraz inne  okucia według wzorów przynoszonych przez klienta.

 

Ekskluzywne Klamki wytworzone w zakładzie Pana Zenona trafiają przede wszystkim do starych domów, dworków, słowem wszędzie tam gdzie mieszkańcy szukają wyrafinowanego piękna w starym stylu. Zarówno okna i drzwi mogą zostać "wypełnione" przez eleganckie klamki, tak by całość miała duszę. Nisza zajęta przez Klamex jest jeszcze "nie zepsuta" przez morderczą konkurencję, co sprawiło, że piękno i jakość klamek z Józefowa znana jest w wielu państwach Unii Europejskiej. Aby całość miała duszę.... potrzeba rzemieślnika z pasją.

 

 

Do wyboru 12 różnych serii. Miej wszystkie produkty w jednym designie!

 Karnisze, rozety do upinania zasłon, zazdrostki, klamki do drzwi, gałki do drzwi, klamki do okien, odbojniki do drzwi, kołatki do drzwi, rygle do drzwi, tuleje wentylacyjne do drzwi wc, pręty schodowe i wiele innych.

 

 Przejdź do całej oferty manufaktury Klamex.